Haber

AB Adalet Divanı, PKK’nın terör listesinden çıkarılma talebini reddetti

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, terör örgütü PKK’nın AB’nin terör listesinden çıkarılması talebiyle açtığı davada olumsuz karar verdi.

Merkezi Lüksemburg’da bulunan AB Adalet Divanı’na bağlı AB Genel Mahkemesi, PKK’nın geçen yıl açtığı davaya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

“Terör eylemi” ve “terör grubu” terimlerinin tanımlandığı kararda, İngiltere’nin 2014, ABD’nin 1997 ve 2001 kararlarına atıf yapılarak örgütün “terör örgütü” olduğu teyit edildi. PKK’yı yasaklayın.

Kararda, PKK’nın eylemlerinin “Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı” kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu hakkın genel olarak kullanılması için silahlı kuvvete başvurmanın yasal sayılamayacağı belirtildi. .

Mahkeme kararında, “silahlı çatışmalarda terör eylemlerinin yasaklanmasına yönelik bir istisnanın AB ve hatta uluslararası hukukta hiçbir dayanağı olmadığı” vurgulanırken, PKK’nın turistik tesislere yönelik saldırılarının sivil halkı hedef aldığı hatırlatıldı.

Karar ayrıca AB Konseyi’nin PKK’ya ait terörizm riskinin devam ettiğine ilişkin değerlendirmesini de teyit etti.

Böylece AB Adalet Divanı, PKK’nın AB Konseyi’ne açtığı davayı esasen reddetmiştir.

Avrupa Konseyi, terörist sayılan kişi, kurum ve kuruluşların mali varlıklarının dondurulması ve mali kaynak sağlanmasının yasaklanması gibi yaptırımların listesini en az 6 ayda bir gözden geçiriyor.

PKK, 2002’de listeye alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu