Haber

ABD, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlamasına karşı önlem alacağını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlamayı kabul etmesi halinde gerekli adımları atmakta “tereddüt etmeyeceklerini” belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuzey Kore ile Rusya arasında rastgele bir silah transferinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) birçok kararına aykırı olacağını hatırlatan Miller, ABD’nin bu konudaki tutumunun net olduğunu vurguladı.

Miller, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Rusya ziyaretiyle ilgili olarak, “Olup biteni takip edeceğiz ve gerekirse bu kişileri sorumlu tutmak için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz.” İfadesini kullandı.

Rus yetkililerin, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda Pyongyang ile görüşebilecekleri yönündeki açıklamalarına değinen Miller, Rusya’nın BMGK yaptırımlarını tek taraflı olarak kaldıramayacağına dikkat çekti.

“Kim-Putin görüşmesi muhtemelen silah anlaşmasıyla ilgili olacak”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin “muhtemelen bir silah anlaşmasıyla ilgili olacağını” söyledi.

Ryder, “Bir toplantı olacağını biliyoruz. Anladığımıza göre bu toplantı silah müzakereleri üzerinde yoğunlaşacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Kuzey Kore’yi Rusya’ya silah sağlamama yönündeki taahhütlerini yerine getirmeye çağıran Ryder, bunun Ukrayna’daki “gereksiz savaşı uzatmaktan başka bir işe yaramayacağını” belirtti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim ile bugün Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostonchniy Kozmodromunda bir araya geldi.

Kim Rusya’yı en son 2019’da ziyaret etmiş ve Vladivostok’ta Putin’le görüşmüştü.

turgutluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu