Haber

Beyaz Saray dünyayı uyardı! 3 noktaya dikkat çekti: Ortadoğu ‘Barut fıçısı gibi…’

Ortadoğu’da gerilim artıyor. İsrail 21 gündür ayrım gözetmeksizin sivilleri katlederken, ABD tarafından gerilimi tırmandıracak bir hamle yapıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yaptığı açıklamada Suriye’deki İran hedeflerini vurduğunu duyurdu. Ortadoğu’da gerilim tırmanırken uzmanlardan kritik uyarılar geldi.

TOZ KARJINA DÖNÜŞTÜ

Daily Mail’de yer alan habere göre, ABD’nin eski Beyaz Saray danışmanı Ben Rhodes, Ortadoğu’nun barut fıçısına dönüştüğünü duyurdu. Olayların farklı yerlerde alevlendiği bir ateş kutusunun bulunduğunu belirten Rhodes, 3 ülke saydı. “Bir gün Suriye, başka bir gün Irak, başka bir gün Yemen gibi farklı yerler olabilir.”söz konusu.

“Bu barut fıçısını ateşe vermeye devam edersen yanacaktır.”Rhodes’un bu açıklaması, BM’nin Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın, şiddetteki herhangi bir artışın Gazze’deki gidişatı anında daha kötü bir yöne değiştirebileceğini ve tüm Ortadoğu’yu da beraberinde sürükleyebileceğini söylemesinin ardından geldi.

SAVAŞ BİR NOKTAYA DAHA YAYILILABİLİR

ABD’deki Ortadoğu Enstitüsü’nden kıdemli araştırmacı Firas Maksad, Lübnan’la topyekün bir savaşın olası sonuçlarına dikkat çekti. Lübnan’daki Hizbullah’ın İsrail’e karşı geniş çaplı bir saldırıyı seçmesi durumunda İsrail’in kuzeyde çok sert bir çatışmayla karşı karşıya kalabileceğini kaydetti. Böyle bir çatışmanın benzeri görülmemiş bir yıkım olasılığını da beraberinde getirdiği vurgulandı.

KAYNAK: SABAH

haberceltikci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu