Ekonomi

Çinli alışveriş platformu Temu, ABD’de Shein’e dava açtı

HONG Çin merkezli online alışveriş platformu Temu, yaklaşık 150 ülkeye satış yapan küresel moda devi ve e-ticaret şirketi Shein’e “üreticilerin onunla çalışmasını engelleyerek pazarda tekel oluşturduğu” gerekçesiyle ABD’de dava açtı.

2022 yılında ABD pazarına giren Temu, kısa sürede ülkenin en bilinen alışveriş platformlarından biri haline geldi ve Shein’in üreticilere yönelik yaptırımlarının tedarik zincirinde aksamalara neden olduğu gerekçesiyle bu şirketin ABD’deki anti-tekel yasalarını ihlal ettiğini iddia etti.

Temu suç duyurusunda, Shein’in yapımcıları Temu ile çalışmaktan caydırmak için “tehdit ettiğini, yasa dışı para cezaları uyguladığını ve özel anlaşmalara zorladığını” savundu.

Çin merkezli Temu şirketi yaptığı suç duyurusunda, Shein’in üreticileri telif haklarını şirkete devretmeye zorladığını, şirketin üzerine aldığı bu hakları Temu’ya karşı yasal bir tehdide dönüştürebileceğini belirtmişti.

Temu, söz konusu argümanlarla 14 Temmuz’da Massachusetts Bölge Mahkemesinde Shein hakkında suç duyurusunda bulundu.

Shein, 11 Mart’ta telif hakkı ihlali nedeniyle Temu’ya dava açtı.

Üç Amerikalı moda tasarımcısı da 14 Temmuz’da Shein’e telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı. Shein’in 2022’nin ilk yarısında 16 milyar dolarlık ciroyla ABD’deki hazır giyim pazarının yüzde 50’sini tekelleştirdiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu