Haber

F.Bahçe’nin stadının adı değişecek mi: İkinci ‘Atatürk’ engeli

Üyeler tarafından Yönetim Kurulu’na, Fenerbahçe’deki stadın adının değiştirilmesi konusunda yetki verildi. ‘Spor Genel Müdürlüğü Adlandırma Tesisleri Yönetmeliği’ne göre F.Bahçe stadına Atatürk’ün adını veremez. Gençlik ve Spor Bakanlığından izin alınması gerekmektedir. Ancak Spor Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğine göre bir şehirde yalnızca bir stadyuma Atatürk’ün adı verilebiliyor.

Ajansspor’un haberine göre bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığı düzenlemeye göre ya “Hayır” diyecek ya da yönetmelikte değişiklik yapacak. Değişiklikte büyük şehirler için istisna getirilebilecek. Bu durumda F.Bahçe, stadına Atatürk’ün adını verebilecek.

Yönetmeliğin “Ad verme yasakları” başlığı altındaki 7. maddesinin üç paragrafında stadyumlara “Atatürk” adının verilmesine ilişkin düzenleme yer alıyor:

“(1) Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılıp işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk’le ilgili isim ve unvanlar verilemez.

(2) Bir şehirdeki benzer tesislerden yalnızca birine Atatürk’ün adı verilebilir.

(3) İl, ilçe, kasaba, köy veya mahallede bulunan aynı amaçlı tesislere aynı ad verilemez.”

Yaklaşık 75 bin kişi kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük stadı olan Atatürk Olimpiyat Stadı, aynı zamanda UEFA Şampiyonlar Ligi’ne de ev sahipliği yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu