Haber

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı Londra’nın İngiltere Bölgesi’nde iftar programı düzenledi.

İslam Toplumu Ulusal Görüş Teşkilatı (ICMG), Britanya Bölgesi tarafından başkent Londra’da iftar programı düzenledi.

ICMG İngiltere Bölge Başkanı Ubeyde Bilaloğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğine Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, İGMG Başkanı Kemal Ergün, Camden Belediye Başkanı Nasim Ali ve Hackney Kent Konseyi Üyesi ve Sözcüsü Humaira Garasia’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. katıldı.

Bilaloğlu burada yaptığı konuşmada, Ramazan ayının bir kanaat ve bayram ayı olduğunu ancak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle bu yıl Ramazan’ın buruk geçtiğini belirtti.

Bilaloğlu, “Dünya tarihinin en büyük depremlerinden biri olan ve onbinlerce insanın hayatını kaybettiği, yüzlerce, binlerce insanın yaralandığı depremin bu yıl maalesef Türkiye ve Suriye’de yasını tutuyoruz. Milyonlarca insan ne yazık ki evsiz kaldı ve yerinden edildi.” dedi.

İslam ümmeti olarak Türkiye’nin acısını derinden hissettiklerini ifade eden Bilaloğlu, depremin hemen ardından yaraların sarılması için ICMG’nin Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği aracılığıyla yürüttüğü çalışmaları anlattı.

Bilaloğlu şu ifadeleri kullandı:

“Kuruluşumuz toplamda 23 milyon avronun üzerinde para topladı. Sadece para veya mal göndermiyoruz. Etkilenen tüm şehirlerde lojistik depolarımız var ve oradan tüm yardımlarınızı koordineli ve etkin bir şekilde dağıtıyoruz. Ayrıca taşınabilir depolarımız da var. Portatif bir fırınımız var ve evsizler için konteyner köyler inşa ediyoruz.” için 10 milyon avronun üzerinde bir bütçe ayırdık.

Teşkilatın İngiltere Bölge Başkanı Bilaloğlu da yaptığı konuşmada, iftar programına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Aynı zamanda farklılıklara bu kadar hoşgörülü bir ülkede yaşamak da büyük bir onur” dedi. dinler, farklı milletler ve kültürler.” ifadesini kullandı.

“İnşallah kısa sürede tüm yaraları saracağız”

İftar yemeğine katılan Büyükelçi Ertaş, bu organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, daveti için ICMG’ye teşekkür etti.

Ertaş, “Yurt dışında ramazanı yaşamak kolay değil. Burada ülkemizin güzel havasını yaşatmak herkesin haddine değil. Buradaki derneklerimize şükranlarımızı sunuyoruz. İyi ki varsınız ve bize yaşatıyorsunuz. böyle gecelerle bu keyifli günler.” söz konusu.

Koray Ertaş da yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşanan depremlerin ardından bölgeye yapılan yardımlardan dolayı da teşekkür ederek şunları söyledi:

“Bütün bunlar aslında medeniyetimizin bize bıraktığı mirasın sonucudur. Hamdolsun biz bu medeniyetin mensuplarıyız. İnşallah kısa zamanda ülkemiz ayağa kalkar ve tüm yaraları sararız.”

İftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasıyla sona erdi.

haber-tasova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu