Haber

İsveç’ten Erdoğan’a yanıt: NATO anlaşmasında din meselesi yok

Türkiye ile İsveç’in NATO üyelik müzakereleri sürerken aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Kuran’a dayalı provokasyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’e üyelik kapılarını sonuna kadar kapatmasıyla sonuçlandı. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Erdoğan’ın sözlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

“SÖZLEŞMEDE DİN DAHİL DEĞİLDİR”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, geçen yıl haziran ayında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşmaya atıfta bulunarak, ülkesinin NATO üyeliği için bu anlaşmanın gereklerini yerine getirdiğini ancak din konusunun anlaşma kapsamına girmediğini söyledi. anlaşma.

KURAN’IN YAKILMASI HUKUKİ DEMİŞTİ

İsveç haber ajansı TT’ye konuşan Billström, NATO üyelik anlaşmasında ifade özgürlüğü konusunda taviz verilmediğini belirtti. “Türkiye ile imzalanan anlaşmada din konusu da yer almıyor” söylenmiş. Dışişleri Bakanı Billström de Türkiye’nin olaylarla ilgili öfkesini anladığını belirterek Kuran’ı yakma kararı aldı. “yasal olmasına rağmen saygısızlık”onu aradı.

“Görüşmeler devam edecek”

Billström, artık tüm tarafların sakinleşmesi gerektiğini ve Türkiye ile görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada son olarak İsveç’e seslendi. “İsveç zahmet etmeyin, kutsal kitabım Kuran’ın korumalarınızla birlikte yakılmasına, yırtılmasına ve yapılmasına izin verdiğiniz sürece NATO’ya girmenize evet demeyeceğiz. Finlandiya’ya bakışımız olumlu. “terimleri kullandı.

aricakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu