Haber

Kayıp hafızası 10 yıl sonra bir şarkıyla geri geldi

2003 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da 19 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden Thomas Leeds, 10 yıl sonra 1980’lerden bir şarkı dinlerken yeniden hatırlamaya başladı.

Yaşadıklarını The Guardian gazetesi için kaleme alan Leeds’in aktardığına göre Leeds, 20 yıl önce araba çarpması sonucu hastaneye kaldırılmış ve hastanede geçirdiği operasyon sonrasında hafızasını kaybetmişti. Sonraki 10 yıl boyunca, ‘hafızasını kaybedene kadar sakladığı resimler, makaleler ve notlarla dolu bir çekmeceye baktı.’

‘BİR ZAMANDA BAŞKA BİR TUHAF YERDEYDİM’

Leeds, 30. doğum günü için 80’ler temalı bir parti planlarken hafızasını geri kazandı. Leeds, “30. doğum günümden önceki gece, o kişinin sonsuza dek gittiğini kabul etmeye karar verdim” dedi. Giydim ve gözlerimi kapattım. Bir klasikten diğerine atlıyordum; 10 yıl radyo dinledikten sonra hepsini ezbere biliyordum.”

“Sonra bir kez daha ‘sonraki’ düğmesine bastım ve bu oldu: Hayatımın en gerçeküstü anıydı. Tüm bu süre boyunca, nasılsa hiç duymadığım bir şarkı çalıyordu, Waterboys’tan ‘The Whole of the Moon’, ve sanki başka bir yere ışınlanmış gibiydim.

“Kendimi garip mavi bir zeminde oturmuş gümüş bir müzik setine bakarken buldum. Sonra birdenbire dev bir adamın elini tutarak parlak güneş ışığında yürüyordum. Birden başka garip bir yerdeydim. Üzerimde renkli cam ışıklarla kocaman bir Noel ağacı yükseliyordu. . Ağacın yanında bir kapı eşiğinde duran bir bayan vardı. Gençti, gülümsüyordu ve saçları beyaz değildi. O benim annemdi. Ben onun küçük oğluydum ve bu gerçekti. Sonunda onunlaydım. Çok kısa bir andı ama o benimdi ve bu her şeyi değiştirdi.”

Leeds, “Jayben ve Altın Meşale” adlı kitabında hafızasını geri kazandığı bu olayı kurmaca bir anlatımla anlattığını sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

haberceltikci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu