Ekonomi

New York borsası sert düşüşle kapandı

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı endişeleriyle günü sert düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 700 puana yakın kayıp vererek yüzde 2,06 düşüşle 33.129,59 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 2 düşüşle 3.997,39 puana, Nasdaq endeksi yüzde 2,50 düşüşle 11.492,30 puana geriledi.

Fed’in gelecek dönem para politikasına ilişkin belirsizlikler sürerken, Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı tatili nedeniyle kapalı olan piyasalarda haftanın ilk işlem gününde olumsuz bir seyir izlendi.

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin Fed’i beklenenden daha uzun süre “şahin” tutabileceğine dair artan endişeler, piyasaların olumsuz seyrinde etkili oldu.

Home Depot ve ülkenin en büyük perakende zincirlerinden Walmart’ın bu yıla ilişkin zayıf faiz beklentileri, artan faiz oranlarının ABD’li tüketicilerin satın alma gücüne zarar vermeye başladığı yönündeki endişeleri de artırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, Kasım 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan yüzde 3,96’ya yükseldi.

Makroekonomik veriler tarafında, ABD imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) Ocak ayında 47,8’e yükselmesi, beklentilerin üzerinde artmasına rağmen daralmanın devam ettiğini gösteriyor.

Ülkede ikinci el konut satışları da Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,7 azalarak 2010’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Yaklaşan para politikasına ilişkin daha fazla ipucu için Fed’in son toplantı tutanakları değer kazanırken analistler, yatırımcıların odağında Çarşamba günü yayınlanacak tutanaklardaki sinyallerin olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu