Haber

Zaman verildi: Gazze’ye yardım için Refah Sınır Kapısı açıldı

İsrail ile Filistin arasındaki çatışma 15’inci gününe girdi. Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı Refah Sınır Kapısı açıldı. İnsani yardım taşıyan ilk tırlar Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye geçmeye başladı.

ABD’nin İsrail BüyükelçiliğindenAçıklamada, “Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 21 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 10.00’da açılacağı bilgisini aldık. Sınır açılırsa yabancı vatandaşların çıkışına ne kadar süre açık kalacağını bilmiyoruz. Gazze, sınırın açılması halinde çok sayıda insanın geçmeye çalışacağını tahmin ediyoruz.”ifadeler kullanıldı.

Kudüs Hastanesi’nin boşaltılması istendi

İsrail’in derhal boşaltılmasını istediği Kudüs Hastanesi’nin yönetimi ve sağlık personeli hastaneyi boşaltmayı reddederken, Hamas’a bağlı hükümet ikinci bir hastane katliamı uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, Kudüs Hastanesi’nin boşaltılmasına ilişkin rahatsız edici haberler aldıklarını belirtti.

Ghebreyesus “DSÖ’nün defalarca vurguladığı gibi, bu aşırı kalabalık hastanelerin hastaları güvenli bir şekilde tahliye etmesi mümkün değil. Hastanelerin hayat kurtarma işlevlerini yerine getirmesine izin verilmeli. Hastanelerin korunması gerekiyor.”İfadelerini kullandı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin de yaralandığı bildirildi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1524’ü çocuk 4 bin 137 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail-Filistin’de son durum, telgrafVe canlı blogdantakip edebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu