Ekonomi

ABD Başkanı Biden’dan enflasyon mesajı

Biden, Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu değerlendirdi.

“Bugünkü rapor, 12 aylık enflasyon oranının Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olmasıyla, enflasyonla mücadelemizde ilerlemenin devam ettiğini gösteriyor.” Biden, bu ilerlemenin ABD’deki iş piyasasının tarihsel olarak güçlü kaldığına dair geçen haftaki verilerin ardından geldiğini hatırlattı.

Enflasyonun geçen yaz kaydedilen zirveden yüzde 45 düştüğünü kaydeden Biden, benzin fiyatlarının yaza göre 1,40 doların üzerine düştüğünü ve piyasa fiyatlarının 2020 Eylül’den bu yana ilk kez düştüğünü vurguladı.

Son aylarda ikinci el araba, akıllı telefon ve diğer elektronik eşya fiyatlarının düştüğüne işaret eden Biden, “Enflasyon hala çok yüksek olsa da bu ilerleme, çalışkan Amerikalılar için daha yüksek maaşlara sahip Amerikalılar için enflasyonun ardından 9 ay öncesine göre daha fazla nefes alma alanı anlamına geliyor. dikkate alınır. Geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aileler için maliyetleri düşürmeye devam ettiklerinin altını çizen Biden, “Amerika’ya Yatırım” gündeminin de ülke genelinde yeterli istihdam sağladığını ve uzun vadede daha güçlü ve daha dinamik bir ekonomi inşa ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu