Haber

Büyükelçi Bağış, Avrupa’daki Müslümanların ırkçılığın hedefi olmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, dünya genelinde artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığına dikkat çekerek, Avrupa’da yaşayan Müslüman göçmenlerin olumsuz yaklaşımların hedefi olmaya devam ettiğini belirtti.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ev sahipliğinde Prag Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve örgüte üye ülkelerin büyükelçilerinin ortak girişimiyle başkentte düzenlenen “Kültürler ve İnançlar Arasında Diyalog; Barışa Doğru Köprüler Kurmak” konulu konferans Prag’da İslam İşbirliği Konferansı’na Çek Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Büyükelçi Bağış ve çok sayıda kişi katıldı. ülkeden üst düzey temsilciler katıldı.

Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı sorunların toplumları önemli zorluklara getirdiğini vurgulayan Bağış, yabancı düşmanlığına, etnik kökenlere ve dinlere yönelik nefret söylemine karşı mücadelenin uluslararası toplantıların ana gündem maddesi olması gerektiğini söyledi. çok taraflı sorunları ortadan kaldırır. dile getirildi.

Bağış, ayrımcılığın, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslam düşmanlığının dünya çapında telaffuzunun arttığına dikkat çekerek, “Avrupa’nın çoğu ülkesindeki göçmen topluluklarının çoğunluğunu oluşturan Müslümanlar şu anda bu yaklaşımın ana hedefi konumunda.” söz konusu.

Bağış, bu alanda yetkililerin yaptığı çalışmaların ırkçı olay ve saldırılarda artış olduğunu gösterdiğini ancak gerçek olay sayısının kayıtlı bilgilerden çok daha fazla olduğunu ve bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları ırkçı ve ayrımcı olayları bildirmediklerini kaydetti. hayat.

Kurumsal ayrımcılığa maruz kalan birçok kişinin bürokratik sorunlar yaşamamak adına bu konuyu yetkili makamlara taşımadığını belirten Bağış, bu yaşananların toplumlarda barışı ve birlikte yaşamayı tehdit ettiğini söyledi.

Irkçı ve ayrımcı uygulamaların olumsuz sonuçları

Bağış, “Eğitim ve sosyal yaşamdaki ırkçı ve ayrımcı uygulamalar, göçmen toplulukların geri çekilme eğilimini açıkça tetikliyor ve entegrasyon çabalarını engelliyor.” söz konusu.

Avrupa’da göçmenlerin çoğunlukla güvenlik sorunu yaşıyor olarak görüldüğüne işaret eden Bağış, çok taraflı uluslararası platformların göçmenlerin karşılaştıkları sorunlar konusunda farkındalık yaratmaya ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmaya daha fazla önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Bağış, mağdurların nefret söylemi, yabancı düşmanı ve Müslüman karşıtı saldırılar gibi olumsuz eylemleri doğrudan bildirebilecekleri yeni platformların oluşturulması gerektiğini belirterek, “Türkiye, teröre maruz kalan kişilerle mücadele konusunda farkındalığı artırmaya yönelik uluslararası çabaları aktif olarak yürütüyor. dinleri ve dünya görüşleri nedeniyle şiddet ve hoşgörüsüz davranışlarda bulunmalarını desteklediğimi bir kez daha belirtmek isterim.” dedi.

Çekya’da 7.si düzenlenen konferans kapsamında Türkiye Hahambaşılığı Vakfı’ndan piyanist Renan Koen resital verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu